Rząd planuje wprowadzenie zmian w procedurach związanych z wydawaniem decyzji środowiskowych. Projekt zmian ma być przyjęty przez rząd w III kwartale tego roku.
Chodzi o nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. „Nowelizacja ustawy wynika z potrzeby podniesienia jakości procedur związanych z ocenami oddziaływania na środowisko, uszczelnienia i usprawnienia systemu, zidentyfikowanej podczas rewizji istniejących przepisów i zidentyfikowanych problemów związanych ze stosowaniem aktualnych przepisów prawa” – napisał projektodawca.
Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaganych dla inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Będą dotyczyć różnych aspektów procesu ich wydawania.
Nowelizacja przewiduje doprecyzowanie katalogu praw rzeczowych, które określają krąg stron w postępowaniu. Ma to wyeliminować niejednoznaczności interpretacyjne. Równolegle, zwiększa się liczba stron, dla których stosowany będzie tryb zawiadomienia z art. 49 k.p.a. (np. poprzez publiczne obwieszczenie), co ułatwi bezpośrednie informowanie uczestników.
W planach jest umożliwienie wydłużenia terminu na składanie uwag i wniosków przez społeczeństwo do ponad 30 dni, jeśli sprawa będzie tego wymagała. Ma także nie być obowiązku rozpatrywania uwag złożonych po terminie.
Postępowania mają być bardziej cyfrowe – wnioski mają być składane obowiązkowo w formie elektronicznej, a liczba załączników papierowych ma być ograniczona. Lokalizacja inwestycji ma być określana za pomocą danych przestrzennych.
Jak czytamy w informacjach upublicznionych na stronach Centrum Legislacyjnego Rządu, decyzje środowiskowe zamiast przez wójtów mają być wydawane przez starostów.
Przywrócona zostanie zasada, że przedsięwzięcia potencjalnie oddziałujące na środowisko nie będą oceniane na wniosek inwestora, jeśli nie będzie do tego przesłanek ustawowych. Organy ochrony środowiska maja zyskać większy wpływ na wybór wariantu realizacyjnego, a postępowania będą mogły zostać umorzone po trzech latach od wydania postanowienia o zakresie raportu, jeśli ten nie zostanie złożony.
Wprowadzone maja być terminy na uzgadnianie odstąpienia od strategicznej ooś, a także obowiązek udostępniania wyników monitoringu nie tylko organom uczestniczącym w procesie, ale również społeczeństwu. W projekcie przewidywane są także zmiany dotyczące usprawnienia i przyspieszenie konsultacji międzynarodowych.
Zmienione zostaną też przepisy innych ustaw, m.in. doprecyzowane zostanie, że decyzje inwestycyjne objęte specustawami mogą być uchylone, jeśli nie zostały poprzedzone decyzją środowiskową. Zmiany dotkną również przepisów dotyczących udziału rdoś w postępowaniach na terenach zamkniętych.
Wstrzymanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jak również uchylenie rygoru natychmiastowej wykonalności decyzji środowiskowej będzie wiązać się z koniecznością wstrzymania prac inwestycyjnych w zakresie w jakim znajdują one odzwierciedlenie w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Rząd planuje przyjąć projekt przygotowywany przez ministra klimatu i środowiska w III kwartale tego roku.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.